Deri cüzdan bakımı

Deri cüzdan bakımı nasıl yapılır? Kolay deri cüzdan temizliği ve bakımı için gerekli malzemeler ve yapılması gerekenler burada yer alıyor. Deri bakımını zamanında yaparak ömrünü uzat. Kaliteli bir deri cüzdanın en güzel yanı, yıllar geçtikçe malzemesini koruyarak daha iyi hale gelmesidir. Düzenli kullanımda cüzdanlar yumuşak ve esnek kalarak doğal dokularını koruyacaktır. Ancak tek başına sadece kullanmak yeterli olamayacaktır. Deri cüzdanınızın güzel kalması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Peki, hakiki deri cüzdan bakımı nasıl yapılır?

deri cüzdan bakımı öncesi sonrası
deri cüzdan bakımı öncesi sonrası

Kirli deri cüzdan nasıl temizlenir?

Deri cüzdan kirli bir yüzeye koyulmamalı

Cüzdanınızı kirli bir yüzeye koyarsanız haliyle kirlenecektir. En doğal ve basit çözümü fazla yüzeylerle temas edilmemesidir.

Temiz eller ile temas edilmeli

Cüzdanı elinize aldığınız zaman temiz bir temas olmalıdır. Çünkü kirli ellerle temas ettiğiniz takdirde cüzdanınız kirlenecek ve temizleme gibi bir problemle tekrar karşı karşıya kalınacaktır. Bu sebeple her zaman temiz ve kuru ellerle cüzdana temas edilmelidir.

Aşırı temizlik yapılmamalı

Gerçek deri cüzdanın temizlik ihtiyacı sürekli olarak kesinlikle gerek yoktur. Sürekli olarak cüzdan temizlemek zamanla onu yıpratacak ve doğal parlaklığını yok edecektir. Rutin yapılması gereken durumlara uyulursa fazla temizlik gerekmeyecektir.

Kuru silme işlemi yapılmalı

Cüzdanınızı kuru silme işlemiyle daha uzun vadede kullanabilirsiniz. Çünkü kuru silme işlemi temiz olan bir cüzdan üzerinden yapılacağı için ekstra bir kimyasal veya ıslaklık gerektirmeyecektir. Bu koşullar sağlandığında cüzdanın formu korunacaktır.

Temizlemek için yumuşak bir bez kullanılmalı

Cüzdanlarınızı temizlerken zımpara gibi dert bezler kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü gerçek deri ürünler oldukça hassastır. Yapılacak en sert müdahalede çizilmeler ve deformeler ortaya çıkacaktır. Bu sebeple de yumuşak dokulu bezler kullanılması tavsiye edilir.

Deri cüzdan nemden uzak tutulmalı

Nem deri ürünlerde oldukça sıkıntılı bir durumdur. Elinizden geldiğince nemli durumlarda cüzdanınızı çıkarmayın veya ıslak bir yüzeye temas ettirmemeye çalışın.
Eğer bir nem ile temas durumu söz konusu olursa yumuşak dokulu bir bez ile sadece kurulama işlemi yapmalısınız. Orijinal formu bozulmaması için içine kullandığınız kartlardan her iki tarafına destek yapabilirsiniz. Ürünü hemen kurutmak için sakın saç kurutma makinesi kullanmayınız. Ani ve fazla sıcaklık cüzdan üzerinde çatlamalara ve küçülmesine sebep olabilir.

Farklı deri cüzdan ile dönüşümlü kullanılmalı

Sürekli aynı cüzdanı kullanmak çabuk kirlenmesine yol açar. Bu yüzden farklı cüzdanlara sahip olursanız dönüşümlü kullanarak aşırı kirlenmenin önüne geçebilirsiniz.

Deri bakım kremi kullanılmalı

En son olarak ise deri ürünleri için bakım kremleri kullanımıdır. Burada derinin orijinalliğini bozmayan kimyasal ürünler içermeyen kremler tercih edilmelidir. Bu basit ipuçları ile deri cüzdan bakımı yapabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Deri cüzdan nasıl yıkanır?

El yapımı deri cüzdan yıkanabilir mi? Sorusunda evet cevabı verilebilir. Ancak sadece elde yıkanması önerilmektedir. Çamaşır makinesinde cüzdan yıkamak deforme olmasına sebep olur. Elde daha nazik ve hassas bir yıkama daha doğru olur. Çünkü çamaşır makinesindeki sürekli hareket deriyi kırabilir. Eğer deri cüzdan bakımını elde yıkayarak yapacaksanız; ılık su ve hafif sabun karışımı kullanın. Bebek şampuanları ve kokusuz sabunlar doğal olarak kabul edildiği için deri üzerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hazırladığınız sabunlu ılık suya cüzdanınızı batırıp dairesel hareketlerle nazik bir şekilde yıkayınız. Yıkama esnasında üzerine yumuşak dokulu bir bez ile müdahale edebilirsiniz.

Deri bakım kremi nasıl uygulanır?

Bakımı yapılırken bazı durumlarda sadece deri bakım kremi işe yarayabilir. Böyle durumlarda doğal deri bakım kreminin kullanım aşamaları aşağıdaki gibidir;

  • Deri cüzdanı kuru veya ıslak bir şekilde temizleyin.
  • Önce küçük bir bölge üzerinde kremi sürerek test edin. (Mümkünse cüzdanın iç kısmı)
  • Parmağınıza kremi her seferinde az bir miktar alın.
  • Kremi parmaklarınızla sanki cildinize sürer gibi dairesel şekilde sürün.
  • Sürdüğünüz krem deri cüzdan üzerinde koyu görünebilir. Kuruma işleminden sonra eski rengine geri dönecektir.
  • Bu bakımı sürekli olarak değil ihtiyaç halinde yapınız.

Ancak deri bakım kremi olmayanlar evinde doğal malzemeler ile hakiki deri cüzdan bakımı yapabilir. Sirke ve sabunlu su zorlu lekeler için evde bulunan doğal bir temizlik maddesidir. Sirke ve sabunlu suyu karıştırıp, yumuşak dokulu bezin üzerine az miktarda alıp deriyi yavaşça ovun. Daha sonra yüzeyde oluşan kalıntıları temizlemek için pamuklu bir bezle silinmesi yeterlidir.

Deri cüzdandaki lekeleri nasıl çıkarabilirim?

Deri cüzdanı sadece elde yıkamanız tavsiye ederiz. Çünkü makinede yıkanan cüzdanlar çabuk deforme olur ve yıpranır. Bu yüzden doğal bakım kremleri veya evde bulunan doğal yöntemler ile temizlenmelidir.

Deri cüzdan üzerindeki çizikleri nasıl gideririm?

Çizikleri gidermek için yumuşak bir bezle birlikte beyaz sirke veya zeytinyağı kullanılması önerilir. Bu yöntem sayesinde cüzdan üzerindeki çiziklerin arası dolacak ve gözden kaybolacaktır.

Deri cüzdan nasıl yumuşatılır?

Deri cüzdanınız eğer sertleşmiş durumdaysa Hint yağı kullanarak yumuşatabilirsiniz. Aynı zamanda nemli ortamlar ya da neme temas etmek de deri ürünlerin sertleşmesine sebep olmaktadır.

 

Deri hakkında daha detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için tanımlama bilgilerini kullanır. Web sitemizde gezinirken, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.